school and education

Sekretariat

58 625 44 68 

Rekrutacja

782134155 

V Liceum Ogólnokształcące im. Płk. Stanisława Dąbka w Gdyni                                                                               

Prudenter et cum Honore

Unicef w VLO w Gdyni

Delegacja UNICEF w V LO w Gdyni
W dniu 21 lutego br. miło było gościć w naszej szkole delegację UNICEF z generalnego oddziału z siedzibą w Luksemburgu.
Temat spotkania jest bardzo ważny i doniosły. Otóż w kwietniu 2022 r. dyrektor V LO w Gdyni – Dorota Dunst – jako pierwszy dyrektor w Polsce, w ramach innowacji pedagogicznej, wprowadziła cudzoziemską klasę do polskiego systemu edukacji, zgodnie
z polską podstawą programową. Są to uchodźcy wojenni z terytorium całej Ukrainy. Następnie we wrześniu 2022 r. została powołana kolejna klasa uchodźców wojennych z Ukrainy. Przedstawiciele UNICEF z ogromnym zainteresowaniem pytali o elementy edukacji uczniów z Ukrainy, podobieństwa i różnice programowe. Ciekawiły ich aspekty naszej pracy pedagogicznej oraz integracji naszych cudzoziemskich uczniów w szkole, mieście, regionie.
Ważnym elementem były również pytania o naukę języka polskiego jako obcego, metody pracy, dobór podręcznika. Z naszymi uczniami przeprowadzono wywiady, które były dla nich bardzo ważne i osobiste.
Obserwowano i nagrywano lekcję języka polskiego jako obcego i języka angielskiego. Obserwowano także, jak przebiega integracja podczas przerw w naszej międzynarodowej szkolnej społeczności.
Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że w tak trudnych okolicznościach możemy zapewnić naszym ukraińskim uczniom bezpieczeństwo i edukację w polskiej szkole.
Delegacji UNICEF bardzo dziękujemy za przybycie.
Wychowawca klasy ukraińskiej
Aneta Rejment
Fot. W. Krajewska

Zadzwoń

58 625 44 68