Nasza Szkoła dziś jest przestronna, pomalowana na ciepłe kolory, pozytywnie wpływa na nastrój i sprzyja naszemu rozwojowi intelektualnemu. Korytarze i podwórko szkolne pełne roześmianej młodzieży. Wszystko to zdarzyło się tak niedawno, kiedy Dyrektorem szkoły została Pani Alicja Adamczyk. Ale nie zawsze tak było. Spróbujmy przenieść się i wyobrazić sobie jak było kiedyś Według starych kronik budynek pierwszej oksywskiej szkoły wzniesiono w 1817 r. – była to kryta słomą chata. Nie udało się, niestety, zlokalizować miejsca tej szkoły. Na początku XX wieku wybudowano nowy budynek szkoły przy wiejskiej drodze, nazywającej się przed II Wojną Światową Drogą Oksywską (obecnie ul. Płk. Dąbka), w pobliżu skrzyżowania z ul. Dickmana, gdzie obecnie stoi duży kiosk spożywczy, tzw. zieleniak. Ten murowany z czerwonej cegły i kryty dachówką budynek miał dwie sale lekcyjne.
W 1933 r. przy ulicy Dickmana powstał długi barak jako filia istniejącej szkoły. Ten barak zwany PAWILONEM do niedawna jeszcze służył szkole. Były w nim zlokalizowane 4 klasy oraz mieszkanie woźnego. Z czasem jedną klasę zamieniono na bibliotekę. Zwiększająca się liczba mieszkańców Oksywia spowodowała konieczność budowy nowej, większej szkoły.
W 1935 r., przy ulicy Dickmana powstaje nowy, duży, nowoczesny budynek szkolny, w którym już we wrześniu 1936 r. rozpoczyna się nauka. W tym to właśnie budynku uczymy się dzisiaj. We wspomnianym już baraku z 1933 r. pomieszczenia nadal służyły jako salka gimnastyczna oraz warsztaty szkolne i sekretariat.
Dzieci i młodzieży przybywało, a nauka trwała na dwie zmiany, od godziny ósmej do szesnastej, ze stałą wymianą uczniów. Brakowało pomieszczenia na szatnię. Zimą na korytarzach panował chłód, gdyż nie było centralnego ogrzewania, a klasy ogrzewały piece kaflowe.
W roku szkolnym 1949/50 powstaje na Oksywiu pierwsza klasa szkoły średniej. Jest to klasa VIII, najmłodsza w tworzącej się 11-letniej szkole ogólnokształcącej. Szkoła otrzymuje nazwę – Szkoła Rozwojowa w Gdyni-Oksywiu. I tak się zaczęła historia naszej Szkoły…
1966 rok to ważny moment dla Szkoły – nareszcie wybudowano salę gimnastyczną. Z sali tej korzystano podczas pisemnych matur, studniówek i balów maturalnych oraz innych uroczystości szkolnych.
Wiosną 1973 roku oddano do użytku nową asfaltową płytę boiska sportowego. Nadszedł wreszcie najbardziej uroczysty dzień historii naszej Szkoły… 9 maja 1973 r. odbyła się uroczystość nadania Szkole imienia Pułkownika Stanisława Dąbka.
Uroczystość zaszczyciła małżonka pułkownika Stanisława Dąbka. Poczet Sztandarowy odebrał pierwszy Sztandar Szkoły. Nastąpiło też uroczyste ślubowanie młodzieży oraz odsłonięcie na froncie Szkoły tablicy pamiątkowej, którego dokonała Irena Dąbek – małżonka Patrona Szkoły.
My, obecni uczniowie Liceum, również budujemy historię naszej Szkoły. Uczyńmy wszystko, żeby nasza Szkoła była tą jedną z najlepszych, jak nie najlepszą, bo to w dużej mierze zależy od nas.